Anasayfa ---DAVET--- GELENEKSEL 2017 YILI PİKNİĞİMİZ 14 MAYIS PAZAR GÜNÜ ÇATALCA İLÇESİ KABAKÇA PİKNİK ALANINDA YAPILACAKTIR. 14-12-2017 05:29:47    
ANA MENÜ
İlçemiz
Dernekler
Kültürümüz
Faydalı Bilgiler
Sizden Mektuplar
Köylerimiz
İletişim
Yönetim
Mesleki Buluşma
Yöresel Görüntüler
Resim Galerisi
Ileri Gelenler
Haberler
Haber Ekle
Resim Ekle
Ziyaretçi Defteri
Linkler
Dernek Üyeliği

Tavsiye
Derneğimizi Tavsiye Edin

Anket
islahiyenin tanıtım yüzü ne olmalıdır?                  Sonuçları Göster
Yöresel Müzik

Ziyaretçi
Aktif Ziyaretçi: 10
Bugün  : 63
Toplam : 2060231
Kişi Ziyaret Etti

Reklam
 

 


Yazarlarımız

   Mehmet Ali CAN
DÜŞÜNCELER VE PEŞREV

2006 yılı Mart ayı içinde İstanbul İslahiyeliler Derneği için 25 kişinin katılımıyla bir “İslahiye Günleri” toplantısı düzenlenmiş idi. Bu defa 10.12.2011’de İstanbul İslahiyeliler Derneği tarafından organize edilen 12 kişilik bir davetli listesi ile İslahiye için toplandık. Hiç de mecbur olmadıkları halde kendilerini bu kış gününde dağlara, taşlara vurarak İstanbul’a gelen bütün katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. Şahsım olarak bu tarihi çok önemsiyorum. Bu tarih aynı zamanda “Ortak Akıl Kurulu”nun toplanma tarihidir.

Geçmiş tarihlerde Ortak Akıl Kurulu’nun soyut temsilcileri elbette var idi. Muhtelif sohbet ve köşe yazılarında bunlara şahit olmuşsunuzdur. Ancak, bundan sonra çok farklı olacağını ümit ediyorum. Bu Kurul’da üretilecek duygu ve düşünceler İslahiye için stratejik hedefler belirleyerek planlar yapılmasına önderlik edecektir. Bu konuda ARGE çalışmaları yapabilecek kamu kurumları ya da kurumlaşmış tüzel kişiliklerin profesyonel elemanları arasında İslahiye’ye gönül verenler de mevcuttur.

Bilindiği üzere bütün kurumlar çalışma programı yaparlar. Bu programlar genellikle;

a)      Fırsatlar, b) Sorunlar, c) Beklentiler

şeklinde stratejik çerçevede yapılan planlar üzerine kurulur. Kurumlaşmış tüzel kişilik patronu konumundaki İslahiye’ye gönül vermiş değerli şahsiyetlerin daha profesyonelce, akademik düzeyde farklı çalışmalar yaptırmaları da mümkündür.

Biz İslahiyeliler, fırsatları;  bulunduğumuz yerde (İslahiye dışında nerede olursak olalım) nasıl ve ne şekilde faydaya çevirebiliriz ve bu faydayı İslahiye’ye nasıl aktarabiliriz, bu yapıyı nasıl oluşturacağız, bu Kurul’da ve bu Kurul’un gelecekte yapacağı toplantılarda konu başlıkları da belirlenerek tartışmaya dolayısıyla beyin fırtınaları yapmaya devam edeceğiz. Beyin fırtınaları sonucu mutlaka yeni ortak akıl’lar oluşacaktır.

Bu çerçevede yapılan toplantıda Sayın İslahiye Kaymakamımız, İslahiye’nin temel sorunları ve bunların çözümleri ile ilgili çok değerli tespitlerde bulunmuş, Kaymakamımız yaptığı bu tespitler toplantımızın ana konusunu teşkil etmiştir.

Sayın Kaymakamımızın ilçemizin sorunlarının çözümü ve İlçe ekonomisinin kalkınması için katkı sağlayacak “her türlü fikir ve görüşe hazırız” yönündeki samimi beyanını da burada ifade etmekten iftihar ettiğimi belirtmek isterim.

İstanbul İslahiyeliler Derneğinin Kurucu Başkanı Sayın Hacı ÇAPAR tarafından gündeme getirilen huzurevi projesi ile ilgili çalışmaların devam ettiği memnuniyetle öğrenildi.

İslahiye’de zeytinciliğin geliştirilmesi ve zeytin ıslah tesislerinin kurulması gündeme getirildi.

Kurulma çalışmaları devam eden ve İslahiye’de istihdamı en üst seviyeye çıkaracak olan organize sanayi bölgesi ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Duble yol ile ilgili çalışmaların hızlandırıldığı Sayın Milletvekilimizin olayın takipçisi olduğu katılımcılar tarafından ifade edildi.

Bir diğer husus, İslahiye Kamuoyunda Hınzırlı olarak bilinen, 17.02.1995 tarih ve 22205 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 94/6345 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi olarak ilan edilen ve resmi kayıtlarda ismi “Huzurlu” olan yaylanın alt yapı çalışmalarına Osmaniye ve Dörtyol yaylalarına verilen hizmet gibi yol ve kanalizasyon hizmetlerinin Huzurlu Yaylasına’da bir proje dahilinde yapılması dilek ve temennileri ayrıca tartışılmıştır.

İstanbul İslahiyeliler Derneğinin Onursal Başkanı Sayın Av. Levent ERDOĞAN’ın; İslahiye için yapılan bu ilk toplantıyı, ermeydanına çıkan iki pehlivanın güreşe tutuşmadan evvel birbirlerini tanımak ve tartmak için yaptıkları kısa süreli hareketlere “peşrev” denildiğini ifade ederek ve bu toplantıyı peşrev’e benzeterek, daha sonraki toplantılarda belirlenmiş gündem ile ve katılımcılara konu başlıkları itibariyle görevlendirmeler yapılarak çalışmaların daha bir somut hale getirilmeye çalışılacağı mesajını vermiştir.

Bende onun için diyorum ki, bundan sonraki toplantılar daha farklı olacaktır, daha somut ve daha sonuç alıcı seviyeye taşınacaktır.

Sevgi ve saygılarımla…

Mehmet Ali CAN

Diğer Yazıları
Derneğe Üye Ol


RADYO MERT İSLAHİYE
Günün Sorusu
HISTA

Cevap

HİSSE-PAY


Başkandan
HASAN DEMİR
Geleneksel Gecemiz..

Yazarlar

Etkinlik / Duyuru
                 Diğerleri...
 
Röportaj
 
                                               Devamı...

Bülten

İslahiye BültenleriDoğum & Ölüm & Düğün
                 Diğerleri...

Hava Durumu

GAZIANTEPGAZIANTEP
   Islahiyeliler@2008