Akdeniz Bölgesinin dogu bölümünde yer alan Islahiye, Gaziantep-Kahramanmaras-Kilis-Hatay-Osmaniye illeri arasindadir. Batisinda Nur Daglari, dogusunda Kartal–Kurt Daglari uzanir. Hatay- Kahramanmaras fay hatti (kirik hatti) üzerinde bulunan ilçe 1. derecede deprem kusagi üzerinde bulunmaktadir. Ilçenin deniz seviyesinden yüksekligi 518 metredir.

Iklim özellikleri bakimindan Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arasinda geçis özelligi gösterir. Daha çok Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bazi yillar cografi konumu ve sicaklik etkisiyle kislar siddetli geçer, nadiren Aralik-Ocak aylarinda -1,-2 santigrat dereceye düser. Yazlarin siddetli sicak geçmesi ve buna bagli kuraklik nedeniyle tarimda sulama gerekmektedir. Yazin gün içerisindeki basinç farki nedeniyle Nur Daglari üzerinden doguya dogru Nisan ayinda baslayarak Agustos sonlarina kadar devam eden özellikle ögleden sonra etkili olan yerel rüzgar günlük hayati etkiler.

Dogal bitki örtüsünü alçak yerlerde maki, yükseklerde igne yaprakli agaçlar olusturur. Yaz sicakliklarinin arttigi dönemlerde Nur Daglari üzerinde bulunan Huzur, Karagöz ve Koçcagiz yaylalari dinlenme yerleridir. Bu yaylalardan özellikle Huzur Yaylasi yaklasik 1800 metre yüksekliktedir. Çogu zaman Yazin da yagis alir. Bu nedenle findik, ihlamur gibi nemcil agaçlar da görülür. Önemli bir yayla turizmi potansiyeline sahiptir

BÖLGENIN BESERI ÖZELLIKLERI 2000 yili genel nüfus sayimi sonuçlarina göre sehir merkezinde nüfus 38.770, köylerde ise 40.241 kisi olmak üzere toplam 79.011 kisidir. Bu oranla ilçe Nizip’ten Sonra Gaziantep’in ikinci büyük ilçesidir. Nüfusun çogunlugu kirsal alanda oturmakta olup, yerlesim toplu köyler özelligindedir.