İslahiye ilçesine bağlı Ağalarobası köyü yakınında, Tahtaköprü Barajı göl havzasında yer alan Taşlıgeçit Höyüğü, baraj gölünde su seviyesinin yükseldiği kış mevsiminde adaya dönüşüyor. Höyük, göl havzasının kuruduğu yaz aylarında ise genişçe bir düzlüğün bir parçası oluyor, ovada bir yükselti olarak kendini gösteriyor.

Höyüğe baraj gölünde suların yükseldiği kış mevsiminde de ulaşılabilmesi için Gaziantep İl Özel İdaresi tarafından başlatılan 4 kilometrelik yol yapım çalışması sürüyor. Höyüğe baraj sularının yükseldiği kış mevsiminde ulaşım, yapımı devam eden 4 kilometrelik bu yol ile yörede bol miktarda bulunan taşlar kullanılarak çevreyle uyumlu inşa edilen taş köprüyle sağlanacak. Yol ve köprü sayesinde Taşlıgeçit Höyüğü kışın ada olmaktan kurtulacak ve yarım adaya dönüşecek, kış mevsiminde de ziyaret edilebilecek. Ayrıca yol ve köprü sayesinde höyükte bütün yıl boyunca kazı ve bilimsel çalışma yapılabilecek.

Tarihi Tilmen ve Zincirli yerleşim yerleri ile dev taş heykellerin bulunduğu Yesemek Açık Hava Müzesi'ne ve özellikle de turist turlarının güzergahı Hatay-Gaziantep kara yoluna yakın olması nedeniyle Taşlıgeçit Höyüğü'nün turizme kazandırıldığında ilgi görmesi bekleniyor.

(ASL-MRT-FFS) - GAZİANTEP